اخبار

آشنایی با منطقه عظیمیه ( کرج )

عظیمیه یا شهرک رسالت محله ای اعیان نشین و به عنوان منطقه یک شهرداری کرج در شمال شرق شهر کرج واقع شده‌است. این قسمت از شهر کرج در دامنهٔ کوه های البرز قرار دارد، به همین دلیل، نسبت به دیگر مناطق کلانشهر کرج از سطوح ناهموار و بعضاً از شیب‌های تندی برخوردار است.

جمعیت
جمعیت عظیمیه بالغ بر ۱۱۵۰۰۰ نفر تخمین زده شده‌ است.

ویژگی ها
عظیمیه به دلیل جریان داشتن چندین چشمه دائم و نزدیک بودن به رودخانه چالوس از دیرباز مورد سکونت و توجه بوده‌است، لیکن طی سالهای اخیر به سرعت به تعداد ساکنین آن افزوده شده‌است. این منطقه به جهت قرار گرفتن در شیب دامنه کوه دارای آب و هوایی خوبی بوده که به تدریج به عنوان محلی توریستی و گردشگری تبدیل شده‌است. عظیمیه به دلیل موقعیت جغرافیایی (از جنوب بلوار ولیعصر از شمال گلستان ۲۱ از شرق منطقه بعثت از غرب بلوار طالقانی) و با داشتن سرانهٔ بالای فضای سبز بعنوان منطقه یک شهرستان کرج تقسیم‌بندی شده‌است. بام کرج نیز لقبی است که به کوهپایه‌های عظیمیه (بالاتر از میدان طالقانی) گفته می‌شود، این منطقه به تفریحگاهی برای مردم تبدیل شده‌است.

اماکن مهم
از اماکن فرهنگی ورزشی این منطقه می‌توان به زمین فوتبال چمن مصنوعی چپردار، استخرهای پامچال، یادآوران و کوثر و همچنین قرار گرفتن رصدخانه در تپه‌های جنوبی آن اشاره کرد. همچنین قرار گرفتن ادارات کل و سازمان‌های اصلی شهر کرج، در این منطقه از جمله سرکلانتری راهنمایی و رانندگی استان البرز در میدان طالقانی و همچنین دادگستری، شرکت نفت، رادیو البرز و … در خیابان منتهی به میدان تندیس باعث رونق و اهمیت منطقهٔ عظیمیه شده‌است.

مراکز علمی و فرهنگی
از مراکز مهم علمی عظیمیه، دانشگاه علمی کاربردی فرهنگ و هنر البرز، مرکز علمی کاربردی جهاد دانشگاهی کرج، دانشکده خبر ، مرکز علمی کاربردی خانه کارگر کرج دانشکده پرستاری و مامایی و دانشکده داروسازی کرج واقع در بلوار ولیعصر و تئاتر شهر کرج واقع در بلوار ولیعصر و دبیرستان استعدادهای درخشان شهید سلطانی واقع در کوچه محمدی و خانه معلم عظیمیه (اسکان فرهنگیان عظیمیه) واقع در بلوار ولیعصر مرکز مطالعات خلیج فارس می‌باشد.

مراکز درمانی آموزشی
مجتمع آموزشی پزشکی درمانی امام علی عظیمیه واقع در بلوار ولیعصر بهترین بیمارستان دولتی استان البرز و بیمارستان تخت جمشید واقع در خیابان شریعتی عظیمیه جزو بهترین بیمارستان های خصوصی می باشد.

پارک ها و بوستان ها
از پردیس‌های عظیمیه می‌توان به پارک ایران زمین، پارک میدان اسبی، پارک گلستان ششم غربی، پارک مهران، پارک مادر، پارک استاد شهریار اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *