اخبار

درباره سرقفلی چه می دانید ؟

سرقفلی
سر قفلی به پول یا چیزی که کسی به شخص دیگری می دهد تا مثلا” خانه یا دکانی را که در اجاره او است در اختیار او بگذارد، (سرقفلی) گفته می شود.

شرایط معامله سرقفلی
شرایط عمومی در هر معامله ای، همچون معلوم بودن عوض (مقدار سرقفلی)، رضایت، بلوغ، عقل و رشد در دو طرف معامله، در معامله سر قفلی نیز شرط است.

برخی از احکام سر قفلی
1- کسانی که خانه یا دکان یا غیر آنها را از صاحبانشان اجاره می کنند، پس از پایان مدت اجاره حرام است که بدون اذن صاحبش در آن اقامت داشته باشند، و باید فورا” محل را تخلیه کنند. و در صورت عدم تخلیه، غاصب اند و ضامن محل و ضامن مثل مال الاجاره آن هستند. و برای آنها به هیج وجه حقی شرعا” نیست، چه مدت اجاره آنها کوتاه باشد یا طولانی، و چه بودن آنها در مدت اجاره موجب زیادی ارزش محل شده باشد یا نه، و چه بیرون رفتن از محل، موجب نقص در تجارتشان باشد یا نه.
2- اگر کسی از مستاجر سابق که مدت اجاره اش گذشته است، آن محل را بدون اجاره صاحبش اجاره کند، اجاره اش صحیح نیست، و توقفش در آنجا حرام و غصب است. و اگر به محل خسارت وارد شود یا تلف شود، موجب ضمان است و مادامی که توقف نموده است، باید مثل مال الاجاره را به صاحب آن مکان بپردازد.
3- اگر شخص غاصب یعنی مستاجر سابق، چیزی به عنوان سرقفلی از شخصی که محل را به او اجاره داده است، بگیرد، حرام است. و اگر آنچه را که گرفته است تلف کند یا بر اثر حادثه ای تلف شود، ضامن است.
4- اگر محلی را از شخصی اجاره کرده و حق داشته باشد که در مدت اجاره مکان را به دیگری اجاره دهد و در این مدت، اجاره محل، ترقی کرده می تواند آن محل را به شخصی به همان قیمت که اجاره کرده اجاره دهد و چیزی هم به عنوان سرقفلی دریافت کند.
5- اگر شخصی محلی را اجاره کند و با صاحبش شرط کند که مثلا” تا بیست سال اجاره محل را بالا نبرد و باز با او شرط کند که اگر محل را به دیگری اجاره داد او هم همین گونه عمل کند و همچنین شخص ثالث هم اگر خواست محل را به دیگری اجاره دهد همین گونه عمل گند و اجاره را بالا نبرد، در این صورت مستاجر اول می تواند محل را به دیگری اجاره دهد و مبلغی به عنوان سرقفلی از او بگیرد که محل را به او تحویل دهد و سرقفلی به این صورت حلال است و دومی به سومی و سومی به چهارمی بر حسب قرار تحویل دهد و از او به این عنوان سرقفلی بگیرد.
6- اگر مستاجر با صاحب ملک شرط کند تا در مدت عقد اجاره، مبلغ اجاره را زیاد نکند، او را از آن مکان اخراج نکند و حتی مستاجر حق داشته باشد در سال های بعد هم به همان مقدار گذشته آن را اجاره نماید، بر صاحب ملک لازم است که آن محل را به او اجاره بدهد، بنابراین مستاجر می تواند مبلغی از مالک یا غیر او بگیرد، تا حق خود را اسقاط، یا محل را تخلیه کند، اینگونه سر قفلی حلال است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *